Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Śródziemie

Położenie
Śródziemie obejmuje swym zasięgiem Krainy Ardy położone na wschód od Belegradu, które rozciągają się na południe i na wschód do Haradu i Rhun.
Profesor Tolkien sam kiedyś powiedział, że: "Śródziemie to Europa". Wypowiedź ta wskazuje na pewne podobieństwo pomiędzy naszym starym kontynentem a światem stworzonym przez pisarza.
W I i II Erze Śródziemie obejmowało takie krainy jak Cuivienen i Hildorien, jak również wszystkie obszary na północ od Beleriandu i Eriadoru aż do Ekkaia. W Starszych Dniach na obszarach sięgających daleko na wschód położone były morza wewnętrzne, które oddzielały Śródziemie od innych terenów zwanych Pustymi Ziemiami.
W kierunku południowym prawdopodobnie również położone były lądy stanowiące część Śródziemia, jednak nikt bliżej się nimi nie interesował, ani wędrowcy, ani żeglarze.
W okresie Zmiany świata, gdy został zatopiony Numenor wybrzeża Śródziemia zostały zniszczone, ale jego granice nie uległy zmianie.

Historia
Historia Śródziemia jest piękną, ale bardzo zawiłą i długa opowieścią. Wszystko zaczęło się od muzyki, której twórcą był Iluvatar i Ainurowie. W wyniku tej niezwykłej muzyki powstała Arda, czyli Ziemia. Następnie pojawili się Valarowie i Valiere - bogowie i boginie. Świat dopiero znajdował się na etapie tworzenia. Powstawały góry i doliny, morza, oceany itp. Proces ten zakłócił Melkor, będący jednym z Ainurów, którzy jako Valarowie zstąpili na Ardę. Zaatakował on siedzibę Valarów i zniszczył Dwa Drzewa, których korzenie sięgały do rdzenia Ardy. Pomagała mu w tym ohydna pajęczyca Ungolianta (początkowo także jedna z Ainurów). Zamach się powiódł i nic już nie mogło być takie jak dawniej. W ten sposób doszło do wojny pomiędzy Valarami a Melkorem. Od tej pory Melkor zyskał miano Morgotha (Czarnego Nieprzyjaciela świata) i został uznany za Ąródło wszelkiego zła. Melkor chociaż został pokonany, zdołał umknąć i ukryć się.
W tym czasie, w Śródziemiu pojawiły się elfy, a potem ludzie, stworzeni przez muzykę Iluvatara. Przebudziły się też krasnoludy, które powstały dzięki jednemu z Ainurów - Aulemu. Wraz z upływem czasu elfy podzieliły się na plemiona. Jeden z elfów wykonał też Silmarile - piękne i magiczne klejnoty, które stanowiły esencję Ardy. Chociaż ich moc miała służyć szlachetnym celom, stała się przyczyna wielu nieszczęść, jakie spłynęły na Śródziemie. Były przedmiotem marzeń i pożądania wielu, pragnących wykorzystać je do swoich celów. Stanowiły także nieodpartą pokusę dla wynaturzonego Melkora, który uknuł zawiłą intrygę, żeby je zdobyć.
Historia Śródziemia wypełniona jest romansami, narodzinami i śmiercią kolejnych bohaterów, powstawanie i upadkiem kolejnych potężnych królestw, a także knowaniami Morgotha. W jego służbie pojawiła się następna odrażająca postać - Sauron (Ohydny), który wiernie towarzyszył swemu panu i stał się jego wiernym uczniem godnym samego mistrza. Ciągłe wojny doprowadziły w końcu do Wielkiej Bitwy zwana także Wojna Gniewu. Zakończyła się klęską Władcy Ciemności, rozgromieniem jego armii, pokonaniem służących mu Balrogów i innych sług. Morgoth został wyrzucony w otchłań pozbawioną czasu. Natomiast większość elfów opuściła Śródziemie i powróciła na Zachód. Tak zakończyła się Pierwsza Era.

Chociaż Druga Era zaczęła się szczęśliwie, bo świat ?ródziemia pozbył się swojego największego Nieprzyjaciela, to jednak należy pamiętać, że pozostał tu Sauron, który zdołał przetrwać klęskę swojego pana. Cala historia Drugiej Ery jest naznaczona jego obecnością i działalnością. Stworzył własne imperium - Mordor, w którym przygotowywał się do podboju całego świata. W tym właśnie czasie wykorzystując swój spryt i umiejętność manipulacji zdołał przekonać elfy, aby wykuły Pierścienie Władzy. Jednocześnie sam wykonał Pierścień Jedyny, który zapewniał kontrolę nad pozostałymi. Cały czas przygotowywał się do wojny, do której doszło nieodwołalnie, gdy tylko elfy przejrzały jego plany. Pomimo początkowych zwycięstw Sauron poniósł klęskę.
W tym czasie do szczytu potęgi wzrosło królestwo Numenoru, stając się groźnym przeciwnikiem Saurona. W Śródziemiu pojawiły się też Nazgule - upiory Pierścienia, będące ofiarami zgubnego wpływu klejnotu na ludzi. Pokonany Sauron trafił do niewoli do Numenoru. Wykorzystał on swoją obecność w tym królestwie do zniszczenia jego potęgi. Doprowadził króla i mieszkańców do konfliktu z Valarami, co doprowadziło do klęski. Numenor pogrążony w degeneracji i nieposłuszeństwie został zatopiony przez ocean, a Sauron ponownie uniknął kary.
W samym Śródziemiu pogorszyły się wzajemne relacje pomiędzy ludĄmi, elfami i krasnoludami. W wyniku tego dochodziło do bratobójczych walk. Powstawały też nowe potęgi jak np. Królestwo Gondoru. Sauron nadal rósł w siłę, ale po wielu latach wzajemnych wojen został pokonany w słynnej bitwie na Polach Dagorladu. Poległo tam wielu bohaterów, ale odebrano Jedyny Pierścień Sauronowi. Dostał się on w ręce Isildura, który jednak zamiast zniszczyć niebezpieczny klejnot zachował go jako zdobycz wojenną, co doprowadziło go do zguby. A Sauron jak zawsze do tej pory wyszedł z tego obronną ręką, zbiegł i ukrył się w nieznanym miejscu. Tak właśnie zakończyła się Druga Era w historii Śródziemia.

Trzecia Era to splot wielu wydarzeń, zwiazanych z wojną o Pierścień i walka z Sauronem. Do Śródziemia zza morza przybyli wtedy Istari. Wszystko zostało dokładnie opowiedziane w trylogii.

Jak z tego wynika Śródziemie jest niezwykłym obszarem pełnym magii, posiadającym swoją geografię, historię i mitologię, zamieszkałym przez niezwykłe istoty różnych ras i mówiące wieloma językami. Aż trudno uwierzyć, że wspaniały świat Śródziemia powstał w umyśle jednego człowieka. Od wielu lat zachwyca i dostarcza wzruszeń milionom ludzi.Aby zobaczyć tę mapę w powiększeniu kliknijcie na nią.


Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl