Strona Główna
Archiwum News
Redakcja
Współpraca
O Stronie
SubskrypcjaJ.R.R Tolkien
Zdjęcia Tolkiena
Inspiracje Tolkiena
Śladami Tolkiena
Eseje i felietony
Wywiady
O Książkach
Recenzje
Zapowiedzi wydawnicze
Wiersze
Tłumacze
Tłumaczenie "Hobbita"
Okładki
Wizje Ardy
Dźwięki Ardy
Opera "Leithian"
Galeria
Postacie
Mapy
Valinor
Proroctwa Mandosa
Numenor
Śródziemie
Miejsca
Rasy
Trzy Rasy
Języki
Bronie
Bitwy
Chronologia Krain ZachoduWydarzenia Tolkienowskie
FanKlub
FanArt
Wiersze Fanów
Fan Fiction
Hydepark
Horoskopy
Gadżety
Fan Quiz
Komiksy
Hobbit - komiks
Galeria na życzenieFilm-po co
Wersja DVD
Tapety
Download
Trailery
Enya
Obsada
Artykuły prasowe
Reżyser
Ekipa Filmowa
Nowa Zelandia
Wytwórnia
Efekty specjalne
Muzyka Filmowa
Recenzje filmu
Wasze opinieKalendarium
Księga gości
Czat
Linki

Simon Tolkien
Simon Tolkien, wnuk autora "Władcy Pierścieni", a syn Christophera Tolkiena, poszedł droga dziadka, i także został pisarzem. Zadebiutował późno, bo dopiero w wieku 44 lat, jednak najważniejsze, że owa debiutancka powieść "Świadek ostateczny" została uznana za literacki sukces. Teraz, ośmiu latach, mamy możliwość przeczytania drugiej książki Simona.

"King of Diamonds" to, podobnie jak pierwsza książka, kryminał. Jest nim jednak tylko, jeśli potraktujemy treść powierzchniowo, krytycy zwracają bowiem uwagę na wielkie zdolności Simona do analizy ciemnej strony człowieczeństwa, upadku humanizmu współczesnych ludzi, a dzięki temu jego książki mogą być odczytywane jako dramaty psychologiczne. Stylem nawiązuje do Grishama i Agathy Christie, lecz właśnie wzbogaca swoją twórczość o wspomniany głębszy poziom.

O czym jest „Król diamentów” (miejmy nadzieje jak najszybciej wydany w Polsce)? Na pewno po fakcie porównania do Grishama i Christie wszyscy zorientowali się, że tematycznie bardzo odbiega od tekstów swojego wielkiego dziadka. Sytuacja wyjściowa książki to ucieczka z więzienia głównego bohatera, Davida. Co najbardziej tajemnicze, dzieje się to tego samego dnia, w którym zostaje zamordowana jego była dziewczyna. Czy może być to przypadek...? Jak to w fikcjach bywa - nie ma na to szans, z czego zresztą "wypłynie" cała dalsza historia.

Czy możemy żałować, że Simon nie poszedł w klimaty fantasy? A może specjalnie, idąc drogą kryminałów, chciał sie "odciąć" od bycia posądzanym o robienie kariery na plecach J.R.R. Podobnie np. syn Stephena Kinga, Joseph, zaczynał karierę pod pseudonimem Joe Hill, a dopiero gdy odniósł sukces ogłosił, że jest synem autora "Carrie" - chcąc tym samym sobie i wszystkim udowodnić, że zasłużył na rozgłos umiejętnościami, a nie rozpoznawalnym nazwiskiem. Fakt faktem jednak, że Joseph King zrobił światową karierę na horrorach, a więc takiej samej tematyce, jak jego ojciec. Książki Simona mają swoich fanów, jednak nie da się ogłosić mianem jednego z czołowych współczesnych autorów - ot, dobry, ale tylko dobry pisarz, jak mimo wszystko wielu. Być może jednak fantasy, a może nawet samo Śródziemie, ożyłoby ponownie za pomocą pióra Simona, z korzyścią i dla niego, i dla samej krainy? Nowe spojrzenie na ten kompletny świat to owszem, ryzyko, ale wydaje sie, że warto by je podjąć. Przynajmniej ja chętnie przeczytałbym książki Simona toczące się w Śródziemu - z pewnością byłyby inne, a czy byłoby tu plusem, czy minusem? Niestety prawdopodobnie sie nie dowiemy, gdyż nie ma żadnych poszlak, by Simon kiedykolwiek chciał spróbować swoich sił w tej mierze.

Autorem wiadomości jest Leszek z portalu allarte.pl.
Dodał(a): Anariel,
dnia 16.04.2011, 20:52
komentarze [9]
[skomentuj] [wróć do newsów]

Una (18.04.2011, 19:47)
Jeszcze nie przecztałam "Świadka Ostatecznego". Ale kupiłam go w taniej książce i gdzieś w domu czeka na lepszy "czas do czytania" :P. :0
Ale podobno b. dobry kryminał. Powiedziała mi koleżanka, która przeczytała mój egzemplarz w jeden dzień na bbb. długich i nudnych ćwiczeniach . (Sama tak ziewałam, że nawet nie byłam w stanie czytać przyniesionej w tym celu książki)
Pozdr
Tallis (24.04.2011, 22:10)
No i co? Zdechło, zdechło, zdechło? Strona wyrwała z kopyta i po krótkim galopie zaryła kopytami w murawę...?
U (25.04.2011, 08:27)
Ale to chwilowy postój!?

Ps. Spokojnych Świąt i udanego dyngusa .
Amelia (28.04.2011, 05:36)
Kryminały?

Czytuję je rzadko, ale może warto spróbować?Ogólnie rzecz biorąc: polecacie?

Simon piszący fantasy? Trochę bym się tego bała, bo może to rzeczywiście nie jego temat. Z drugiej jednak strony, jakby się okazało, że ma coś więcej z dziadka niż się wydaje......:)

Pozdrawiam
Joachim897 (19.05.2011, 14:17)
Czyżby strona znowu padła?
LEoWHBNyhvKdbIt (24.05.2011, 05:28)
HHIS I should have tohghut of that!
Ligia (06.06.2011, 12:11)
Kurczę, dopiero dziś zauważyłam, że strona odżyła!!. Aż mnie rozbudziło. Idę walczyć z nauką.
BoKu (15.06.2011, 23:01)
Coś marnie z tą reaktywacją strony.
Tallis (03.07.2011, 20:39)
Przysłałam pare nowych tekstów. Mogłabym też pomóc w redagowaniu i umieszczaniu niusów, które już redakcja posiada. Ale akurat samych niusów nie znalazłam ostatnio Znaczy żadnych specjalnych.
poz
tal
Powered by PsNews


Jeżeli podoba Ci się ta strona i jesteś prawdziwym fanem Tolkiena, to oznaka, że powinieneś na nas zagłosować :).Allarte.pl

TheHobbitFilm.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystania powyższych materiałów tekstowych oraz zdjęć bez zgody właścicieli.
Copyright © by Ada Myzik
Hosted by Cyberdusk.pl